Jan 13
Szerző
0 Komment(ek)
4855 Megtekintés(ek)
Nem is volt olyan régen, hogy a gőzölés szerelmeseinek nagyon korlátozott lehetőségei voltak, amikor elektronikus cigarettájukhoz e-folyadékot szerettek volna vásárolni. Hacsak nem foglalkoztak a barkácsolással, a választási lehetőségek főként vagy a dohányos cigarettákhoz szánt patronokból, vagy csak néhány e-folyadékból álltak. Ezek többnyire magas PG tartalmú termékek voltak, ám szerencsére ma már a lehetőségek végtelenek. Választhatunk magas PG és magas VG, nikotinsó tartalmú, vagy freebase e-liquidek közül. Ráadásul az aromagyártók fejlődésének köszönhetően az ízek rendkívül széles skáláját próbálhatjuk ki. Sok szempontból ez a sokszínűség jó dolog, mivel segít abban, hogy a gőzölés valóban személyre szabott élmény legyen, amelyet saját egyedi preferenciáinknak megfelelően alakíthatunk ki. Ugyanakkor az e-cigi liquidek megvásárlását zavarossá is teheti egy kezdő számára. Vessünk egy pillantást a különböző típusú vape juice-okra és arra, hogyan határozhatjuk meg, hogy melyik a megfelelő a számunkra.
Kulcsfogalmak
A gőzölés világában segít, ha megértünk néhány kulcskifejezést, amelyeket alkalmanként hallani fogunk. Ha a megfelelő e-folyadékot próbáljuk megtalálni, olyan kifejezésekkel találkozhatunk, mint például:
Nikotinsó: A dohánylevelekben természetesen jelenlévő sókkal készült e-liquidekre utal, amelyek lágyabb torokhatást biztosítanak. A freebase liquid ezzel szemben azokra az e-folyadékokra utal, amely nem tartalmaz ilyen nikotinsókat.
Hibrid e-liquidek: Ezek a levesek nikotinsókat és szabadbázisú nikotint is tartalmaznak.
PG: (Propilén-Glikol) A különböző e-liquidek ízintenzitásáért, valamint a torokhatásáért felel. Ez egy színtelen, olajos tapintású, kissé vízszerű folyadék, ami különböző gyógyszer-készítményekben is jelen van, valamint a kozmetikai ipar is széles körben használja.
VG: (Növényi glicerin) A gőz mennyiségéért felelős szirupszerű, színtelen folyadék. Különböző kozmetikumokban és élelmiszerekben is megtalálható. Az e liquid aromákat gyengébben hordozza, viszont a gőzhatása sokkal nagyobb, erőteljesebb.
MTL: (Mouth to Lung) Az MTL a gőzölés olyan módszerére utal, amely során a gőzt a szájba szívjuk és rövid ideig ott tartjuk, mielőtt belélegeznénk a tüdőbe. Ahogy ezt az analóg dohányzás esetén is tettük.
DL: (Direct to Lung) A DL azt jelenti, hogy a gőzt közvetlenül a tüdőbe lélegezzük be anélkül, hogy először a szájban tartanánk.
A nikotin erősségének kiválasztása
Akár egyszerű e-cigarettát, akár fejlett vape modot használunk, meg kell találnunk a megfelelő nikotinerősséget. A trükk itt az, hogy ha túl alacsony nikotinszintet választunk, akkor valószínűleg nem fogjuk elég kielégítőnek találni a gőzölést, és kevésbé valószínű, hogy sikeresen át tudunk váltani a dohányzásról. Ha túl sok nikotint tartalmazó e-liquidet választunk, akkor a nikotin túlterhelés kellemetlen tüneteit tapasztalhatjuk (hányinger, megnövekedett szívverés, fejfájás vagy szédülés). Íme egy jó ökölszabály:
Ha naponta 15-20 vagy annál több cigarettát szívunk el: Az erősebb dohányosoknak érdemes a több nikotint tartalmazó (akár 6-18mg/ml erősségű) e-folyadékokat keresniük. Így nagyobb valószínűséggel tudják majd valóban kielégíteni a sóvárgását, akár cigaretta nélkül is.
Ha kevesebbet dohányzunk, vagy a light cigarettát részesítjük előnyben: A könnyebb dohányosok általában alacsonyabb nikotintartalmú e-leveket választhatnak (0-6mg/ml erősségű). Általánosságban elmondható, hogy érdemes alacsonyabbal kezdeni, és szükség esetén növelni a nikotin mennyiséget.
Kiegészítés: fontos tudni, hogy a nagyobb DL készülékek esetén egy erős dohányos is bőven megelégedhet a maximum 6-os erősséggel, míg az MTL készülékek esetén a gyenge dohányosok is nyugodtan kipróbálhatják a 9-12-es erősséget is. Tehát a választott nikotin mennyiség nem csak a szokásainktól, de a készülékünktől is nagyban függ. Egy erősebb készülékkel pl a 3-as erősség nagyjából ugyanazt az erőt jelenti, mint egy gyengébb készülékkel a 10-es.
Ne feledjük azonban, hogy bármikor válthatunk más nikotinszintre, ha az első kipróbált nikotinszint nem válik be, vagy akár teljesen ki is hagyhatjuk az e-liquidünkből.
Miután eldöntöttük, hogy milyen nikotinerősséget szeretnénk kipróbálni, sok más választási lehetőséget és tényezőt is figyelembe kell vennünk, hogy megtaláljuk a megfelelő e-liquidet a számunkra.
Íme néhány tipp, ami segíthet a kezdésben:
E liquid alapfolyadék az erős torokhatáshoz: Ha hozzászoktunk a cigarettához, akkor valóban élvezhetjük a torok hátsó részén érzett keménységet. Ebben az esetben keressünk magasabb PG tartalmú e-folyadékot, amely jobban visszaadja azt a torokhatást, amelyet a dohányzásról való leszokás után esetleg hiányolunk.
E liquid alaplé a lágyabb torokhatásért: Először is, választhatunk nikotinsókat, amelyek egyrészt simítják a torokhatást, másrészt gyorsabban adagolják a nikotint. Másodszor, kereshetünk egy magasabb VG tartalmú nedűt, bár ezek inkább azoknál a vapereknél népszerűek, akik szeretik a nagyobb és terjedelmesebb gőzfelhőket.
Néhány szó az ízekről
Amikor megvásároljuk első üveg e-folyadékunkat, gyorsan felfedezhetjük, hogy a lehetőségek egész tárháza áll előttünk. Az ízválasztás nagyon személyes, és a legjobb módja annak, hogy megtaláljuk a kedvenceinket, ha egyszerűen kísérletezünk. A legfontosabb, hogy eldöntsük, hogy dohány- vagy mentolos ízt szeretnénk-e, vagy valami teljesen mást, például gyümölcsös vagy desszert ízt. De csak ismételni tudjuk, a legjobb módja annak, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelőt, ha többféle terméket is kipróbálunk. Valójában sokan úgy találják, hogy a gőzölés egyik legszórakoztatóbb része az új e-liquidek kipróbálása, így ne lepődjünk meg, ha a végén elég nagy gyűjteményünk lesz az általunk kedvelt ecigi aromákból.
Amint láthatjuk, sok múlik az e-liquid kiválasztásán. Ha azonban egy kicsit megismerjük a különböző tényezőket és azonosítjuk az egyedi igényeinket, sokkal könnyebb lesz leszűkíteni a választást.
Jó szórakozást az e-liquidek csodálatos és széleskörűen változatos világának felfedezéséhez!