Az e-cigarettázás alfája és omegája a jó minőségű e-liquid, hiszen ezt gőzöljük el, ez adja meg az élményt. Fussuk is végig, mit kell tudni az összetevőiről, és egyáltalán, mi a közös benne és az egészséges táplálkozásban!

Nem ördöngösség: PG és VG

Az e-liquidek két fontos összetevője a propilén-glikol (PG) és a növényi glicerin (VG), és ez a duó amolyan és/vagy kombináció. A lényeg hogy a PG az e-liquidek ízintenzitásáért, plusz a torokhatásért felel, míg a VG a gőz mennyiségét határozza meg, különböző arányokat használva változatos élményt érünk el.

A szirupszerű, íztelen VG kozmetikumokban és élelmiszerekben is megtalálható, míg a PG olyannyira nem mérgező vegyület, hogy ezt is használják a kozmetikai iparban és gyógyszerkészítményekben is, ráadásul PG a VG-vel ellentétben jól hordozza az aromákat. A jó minőségű e-liquid egyik titka, hogy megfelelő arányban keverjük egymással a PG-t és a VG-t.

A leggyakoribb arányok:

  • egyensúly: 50% PG-50% VG, azaz az íz és a gőz harmonikus aránya,
  • ízbajnok: 70% PG-30% VG, tehát nagyobb ízhatás, ám kevesebb gőz 
  • füstbajnok/gőzbajnok: 30% PG-70% VG, azaz több gőz, kisebb ízélmény

Erdei gyümölcsöstől a fahéjas gabonapehelyig – az aromák

Önmagában a PG és/vagy VG jelentette alaplé azonban nem ad finom ízélményt, a jó minőségű e-liquidhez szükség lesz aromákra is. Kis túlzással annyiféle aroma létezik, ahány csillag az égen, az erdei gyümölcsöstől kezdve a szőlősön át a fahéjas gabonapehelyig vagy a vattacukorig kedvünkre válogathatunk. Van dohányízű aroma, mint ahogyan az e-liquid egyik választható eleme lehet a nikotin is, ám ha szeretnénk, nikontinmentesen is gőzölhetünk.

 

Az e-liquid-ek számos ízesítéssel elkészíthetőek

Saját készítés kontra készen vásárolt

A jó minőségű e-liquid részben ízlés kérdése, hiszen lehetséges, hogy valakinek a még oly remek készen kapható e-liquid sem nyeri el a tetszését, és inkább az otthoni „boszorkánykonyhában” elkészített verzióra esküszik. Más viszont azokban bízik, amelyeket csak be kell tölteni a tankba.

Mindkét megoldás mellett léteznek pro és kontra érvek, ebből fakadóan mindkét verzió lehet jó megoldás. Egyrészt, az otthon készített e-liquid folyadék olcsóbb, mint a készen vásárolt, másrészt a saját egyéniségünket keverhetjük bele, abszolút a saját ízlésünk szerint alakíthatjuk az arányokat. Ugyanakkor a kísérletezgetés egyszer-egyszer melléfogást is hozhat, másrészt megfelelő választás esetén a készen vásárolt garantáltan jó minőségű e-liquid folyadék lesz. Mindenesetre a házi keverés sem bonyolult, bátran kísérletezzünk az összetevőkkel.

Figyeljünk a szavatosságra

Míg az ízvilág szempontjából rugalmas megítélésű, hogy mi számít jó minőségű e-liquidnek, van egy nagyon is kötött szempont: a szavatosság. Ezúttal is a részletekben bújik meg az ördög: a propilén-glikol akár két évig is megőrzi a szavatosságát, és többnyire az aromák szavatossági ideje is megegyezik a bázisfolyadékokéval.

A kétéves időtartamhoz azonban szükséges, hogy megfelelő körülmények között tároljuk az alapfolyadékot: a kiszemelt hely legyen száraz, hűvös, nagyjából szobahőmérsékletű és természetes fénytől védett. Akár hűtőben is tarthatjuk, viszont a mélyhűtőt kerüljük, mert nem viseli jól a fagyasztást, és a felolvadást követően kocsonyás lesz az állaga.

Ha csak ritkán gőzölünk, akkor tanácsos észben tartani, hogy a jó minőségű e-liquid sem bírja öt napnál tovább a tankban, a szavatossági problémáról például a barnássá váló szín árulkodhat.

Összességében a jó minőségű e-liquidek titka ugyanaz elv, mint amely az egészséges táplálkozás egyik fontos alapvetése: a minőségi alapanyagok használata. Ha készen vásároljuk az alapfolyadékot, akkor válasszunk kiváló minőségű összetevőkből kevertet, míg ha magunk készítjük el otthon, akkor se spóroljuk ki belőle a megfelelő alapanyagokat.


Fotó forrása: https://vaping360.com/