Egyre többször hallunk róla, egyre több vaper érintett benne, a tünetei sokunk életét keserítik meg. Egy újabb téma, amit érdemes kicsit körbejárni, legyen bármilyen kellemetlen is.

Mi is az a propilén glikol (PG)?

Röviden: E1520. A gyógyszer-, kozmetikai- és élelmiszeriparban széles körben használt adalékanyag. Önmagában teljesen ártalmatlan, biztonságosságát számos komoly tanulmány igazolja. Az e-cigaretta világában alapfolyadékaink egyik összetevőjeként és aromáink nagyszerű hordozóanyagaként ismerjük. Kiválóan adja át az ízeket, kisebb gőz mennyiséget eredményezve (ami hamarabb is oszlik el). A nemzetközi minősítésnek megfelelően minimum 99,5% -os tisztaságút találunk a minőségi e-liquidekben.

Mi az az allergia?

Immunrendszerünk válasza, tünetegyüttes, amely a szervezetnek egy adott anyagra (allergén) való fokozott érzékenységéből ered. Változatos formákban jelentkezik, változatos kiváltó okokkal, ami egyesekre semmilyen hatással sincs, másoknak pokollá teszi a mindennapokat. Sajnos el kell fogadnunk, allergiás reakciók bármikor, bármelyikünknél jelentkezhetnek. Ismereteink szerint szinte minden termékből, alap- vagy adalékanyagból lehet allergén, ha a genetikai hajlamaink megvannak hozzá.

Lehetünk allergiások az e-cigarettára?

Erre a kérdésre egyszerű a válasz: nem! Ez kb olyan lenne, mintha azt mondanánk, a hűtőnkre vagyunk allergiások. Az elektromos cigaretták eltérnek az analóg elődtől (normál cigaretta), hiszen használatuk során nem képződik égéstermék és füst, és nem találkozunk a bagóban „megszokott” sokkoló mennyiségű adalékanyaggal sem. Dohány helyett imádott eszközeinket speciális folyadékkal, e-liquiddel töltjük fel. Van egy kazánunk, abban egy gőzképző elem, ami a coilunk vagy mesh lapunk és persze a vatta (a porlasztóinkban is). Amikor a tekerésünk az akkumulátortól áramot kap, a keletkező hőtől a folyadék elpárolog, mi pedig ezt a gőzt lélegezzük be. Így juttatjuk azt szervezetünkbe (kizárólag ez a metódus egyezik meg a cigarettával). Allergiás reakciót sohasem maga az e-cigaretta vált ki, hanem az általunk, illetve a gyártók által használt anyagok valamelyike, rosszabb esetben akár több is.

Az elektromos cigarettákban használt e-liquid 4 fő összetevőből áll: propilén glikol (PG), növényi glicerin (VG), nikotin és ízesítők (aromák). Mindegyik elem opcionális, azaz úgy és annyit használunk belőlük amennyit szeretnénk, sőt akár el is hagyhatjuk őket.

Miért van PG az e-liquidben?

Azért, mert ideális hordozófolyadék. E-liquidjeink tökéletes „oldószere”, ugyanis teljesen semleges. A viszkozitás szabályozása mellett, íz- és mellékíz mentessége lehetővé teszi az aromák valódi zamatának kibontakozását, és ugye ez a legfontosabb a gőzgyártás során.☺ Emellett a segítségével imitálható a cigaretta élményéhez hasonlító torokhatás, ami szinte nélkülözhetetlen az átszokáshoz, így lényegesen könnyebb a váltás.

Milyen tünetei lehetnek a PG-allergiának? 

Állandó torokszárazság, viszketés, köhögés, torokfájdalom

Jelenleg egyes források szerint kb. minden tizedik vapertársunk küzd enyhe PG-allergiával. Ennek az első tünete lehet a kaparó érzés, irritáció a torokban (később ugyanez a hatás az orrban is jelentkezhet). Ezzel egyidőben a folyamatos szárazságérzet is beköszönhet, ami állandó köhögési ingert vált ki. Sokaknál ezek a tünetek enyhülnek, a szervezetük képes tolerálni a vapelés okozta „sokkot”. Azonban nem ritka, hogy a panaszok nem múlnak, hanem tartósan velünk maradnak, netán fokozódnak. A torok szárazságát felválthatja a minden előjel nélküli, egyre erősödő torokfájás, égő érzés.

Égő érzés az orrban, az orrmelléküregben, orrfolyás

Főleg magasabb PG tartalmú e-liquidek használata során tapasztalható jel a bizsergő, erősen viszkető, majd fájdalomba átcsapó égő érzés az orr belső részén, ami orrfolyással is társulhat. Sajnos ez annak a jele lehet, hogy különösen érzékenyek vagyunk a PG-re. 

Bőrproblémák, kiütések

A következő fokozat, a bőrön (bármely testfelületen) megjelenő száraz, néha ekcémára emlékeztető foltok, kiütések, csalánkiütések, hólyagok, fokozódó viszketés. Ezek mind-mind allergiát vagy érzékenységet jelezhetnek. Súlyosságtól függően érdemes orvoshoz fordulni, hogy a szakember kizárhasson egy esetleg komolyabb, súlyosabb problémát. 

Duzzadt íny, hólyagok a szájüregben

A dohányzás miatt eleve merülnek fel problémák a szájüregünkben. Abban biztosak lehetünk, hogy ínyünk különösen megszenvedte a cigis létünket. Emiatt főleg az első időkben nehezebben tolerálja a vapelés okozta megváltozott terhelést. A PG-allergia tünetei között is megjelenik azonban a duzzadt íny okozta fájdalom és a kényelmetlen, feszítő érzés. A duzzanat mellett akár hólyagokkal is találkozhatunk. Megpróbálhatjuk magunk is kezelni ezeket, de mi azt ajánljuk, mindenképpen keressük fel a fogorvosunkat, bármilyen elváltozást is érzünk a szánkban.

Mi a teendő, ha érzékenyek, allergiások vagyunk a PG-re?

Amennyiben bekövetkezik a legrosszabb és igazolttá válik a PG-allergiánk, egyszerű a feladat: minimalizálnunk kell a propilén glikol mennyiségét az e-liquidekben. Használjunk magasabb VG arányú alapot, esetleg tiszta növényi glicerint. Az aromák között is megpróbálhatunk keresni propilén glikol menteset, illetve a keverés során vegyük figyelembe aromáink PG tartalmát.

A PG allergiával kapcsolatban van egy jó hírünk is: miután a propilén glikol szervezetünkben egyszerű vegyületekké bomlik le, ráadásként gyorsan is ürül ki, ha időt adunk magunknak, hogy alkalmazkodjunk a cigi utáni változáshoz, csökkenhetnek, sőt akár meg is szűnhetnek a tünetek.

Az érzékenység tesztelhető úgy is, hogy a kézfejre, a kar belső oldalára cseppentünk belőle egy keveset, és figyeljük, milyen reakciót vált ki a bőrünkön. Ezzel is megerősíthető az érzékenység, az allergia gyanúja.

De mi lesz így a megszokott élménnyel?

Igen, valóban csökkenni fog a torokhatás és az ízek intenzitása, de ezek egy pontig kompenzálhatók. Ha tehetjük, váltsunk porlasztós kazánunkról egy jó kis rda-ra, rta-ra. A coilunk megfelelő pozícionálásával ugyanis növelhető a torokhatás mértéke. Adjunk rá kakaót! A teljesítmény növelésével tegyük kicsit melegebbé a gőzeinket. Adjunk max 5% desztillált vizet az e-liquidünkhöz (gyakorlott felhasználók kísérletezzenek ezzel a megoldással). 

Nem minden allergia, ami annak látszik!

Előfordulhat, hogy a gőzölés során egyes tünetek PG-allergiára utalhatnak, ennek ellenére messze nem biztos, hogy helyes az öndiagnózisunk. 

Fontos, hogy a vapelés önmagában is dehidratál, alapesetben is sok folyadék ajánlott a gőzöléshez. A PG-allergia több panaszát is kiválthatja a dehidratáció, illetve a túl magas teljesítmény miatti forró gőz, sőt egy új aroma is.

A dohányzás abbahagyása után a legjobb e-cigaretták és e-liquidek használata mellett is jelentkezni fognak a nikotin megvonás tünetei, amelyek közül sok megegyezik a PG-allergia jeleivel. A leszokók influenzájaként ismert tünetegyüttes is összezavarhat minket. Gyakori panasz a frissen átszokók között az első időkben az enyhe láz, a rossz közérzet, a végtagfájdalom, a kivörösödött szemek és arcbőr, a köhögés, sőt az arcüreggyulladás is. A dohányzás hirtelen abbahagyására speciális immunválasszal reagál a szervezetünk. A legtöbb esetben ezek a panaszok 1-3 nap után megszűnnek.

Ha ezeket a tényezőket kizártuk és nem küzdünk influenzával, megfázással, egyéb betegséggel sem, ám a tünetek vapelés közben erősödnek esetleg tartósan velünk maradnak, akkor kezdjünk gyanakodni PG -allergiára. 

Csapatunk tagjai sok mindent láttak már, kérdezz tőlünk nyugodtan, amiben tudunk, segítünk! És persze ott a Gandalf közösség, csoportunk tagjai eddig mindenre (is) találtak megoldást.☺ Fordulj hozzánk bizalommal!